Offshore Racing Congress vuosikokous (AGM) järjestettiin 31.10.–4.11.2025 Irlannissa. Vuosikokous käsittelee työryhmille jätetyt ORC mittasääntöä koskevat kehitysehdotukset, päättää uudistuksista ja myöntää ORC-arvokilpailut tuleville vuosille. Suomea ORC:n kongressin jäsenenä edustaa Avomeripurjehtijoiden puheenjohtaja Noora Westerlund, joka toimii myös Race Management -komitean jäsenenä.


Recap ORC:lle jätetyistä kehitysehdotuksista
Avomeripurjehtijat jätti komiteoiden käsiteltäväksi kuusi kehitysehdotusta. Kaikki käsitellyt kehityshehdotukset ja komiteoiden raportit löytyvät ORC:n sivuilta. Avomeripurjehtijat on onnistunut edistämään ORC:n alla järjestettävien tapahtumien vastuullisuutta merkittävästi kahden viime vuoden aikana. Vuonna 2024 hyväksyttiin vastuullisuussuunnitelman liittäminen kilpailuhakemukseen ja nyt myös Sailors of the Sea Clean Regatta -sertifiointi jokaiselle arvokilpailulle.
FIN 1 – Events Financial Expenses and Cost Structure ✅
FIN 2 – Sustainability Certification for ORC Championships ✅
FIN 3 – Storm Sail Measurement and Area Calculation 🚫
FIN 4 – Search Functionality in Sailor Service ⏩
FIN 5 – Outriggers ⏩
FIN 6 – Liferaft in Measurement trim 🚫
Mielenkiintoisimpia, ja eniten keskustelua kirvoittaneita kehitysehdotuksia olivat mm. EST 1 Championship Format, GER 7 Clarification on Using WRS or APH Scoring, MANCOM 1 Light Certificate, ESP 5 Post Race Equiment Inspection ja lisäksi XR-41:sen mittaluku/suorituskyky, johon liittyen Technical Committee oli tehnyt mittavaa selvitystyötä.
EST 1 oli ehdotus arvokilpailuformaatin muuttamisesta niin, että viimeistä kilpailua ei voisi poisheittää. Esitys saavutti kannatusta, mutta kohtasi myös ylitsepääsemättömiä haasteita sellaisenaan. Ratkaisuehdotuksena tähän esitettiin kansainvälisen tuomarin laatimaa kehotusta, joka julkaistaisiin kilpailun virallisella ilmoitustaululla, ja sitä kautta pyrittäisiin kitkemään match-race -tyyppistä vastustajan “pois pelaamista” usein mestaruuden ratkaisevassa viimeisessä kilpailussa. Vastuu asian eteenpäin viemisestä jäi Race Management Committeelle.
GER 7 ja monet muutkin kehitysehdotukset koskivat ORC:n vuonna 2024 lanseeraamaa WRS tuloslaskentatapaa. WRS sinällään on osoittautunut oikein hyödynnettynä erittäin tarkaksi ja 95 % APH:ta “paremmaksi” tavaksi tasoittaa erilaisia veneitä pitkissä avomerikilpailuissa. Tällä hetkellä ORC:lla on suuri paine kehittää WRS järjestelmää niin, että sitä pystyvät käyttämään tuloslaskijat itsenäisesti niin, että työsarkaa ORC:n orhanisaatiolta saataisiin vähennettyä. Vuoden 2025 aikana yli 50:ssä kilpailussa käytettiin WRS-tuloslaskentatapaa ja toinen mokoma laskettiin WRS:llä kilpailussa valitun tuloslaksentatavan lisäksi tiedonkeruu- ja kehitystarkoituksissa (ns. Shadow scoring). Kaikki GER 7 ehdotusta käsitelleet toimikunnat totesivat, että ehdotuksen ns. Esittämä “fall-back” vaihtoehto jätetään toteuttamatta ellei WRS-järjestelmän käyttöä estä tekninen haaste.
MANCOM 1 ORC Light on potentiaalinen vaihtoehto vauhdittamaan kansallisten tasoitusjärjestelmien korvaamista ORC:n VPP:hen perustuvalla tasoitusluvulla. ORC Light on idealtaan FInRating -luvun kaltainen, mutta toteutustavaltaan erilainen. Keskusteluissa todettiinkin, että vaikka ORC Light on ajatukseltaan kannatettava, tulee sitä kehittää vastaamaan kansallisia tarpeita ja kussakin maassa vallitsevia toimintatapoja niin, että siitä ei muodostu vain yksi lisäporras ORC-sertifioinnissa.
ORC-arvokilpailut


Aiemmin myönnetyistä, vuonna 2026 järjestettävistä kilpailuista tilannekatsaus järjestelyiden etenemiseen AGM:ssä:
- ORC International Worlds in Sorrento (ITA), 5 – 14 May 2026
- ORC International Europeans in Klaipeda (LTU) , 7 – 15 August 2026
- ORC DH Worlds in Scheveningen (NED), 18 – 25 May 2026
- ORC DH Europeans in Altea (ESP), 1 – 7 March 2026
- ORC Sportboat Europeans in Cartagena (ESP), 15 – 21 June 2026
- ORC North Americans in San Francisco (USA), 16 – 20 September 2026
Tulevat, vuodelle 2027 myönnetyt ORC-arvokilpailut
- ORC Worlds in Skovshoved (DEN), 6 – 14 August 2027
- ORC Europeans in Malaga (ESP), 5 – 12 Jun 2027
- ORC DH Europeans in Sandhamn (SWE), 28 Jun – 5 July 2027
- ORC North Americans in Fort Lauderdale (USA), 14 – 20 November 2027
MUITA PÄÄTÖKSIÄ
AGM:n päättävä ORC Congress hyväksyy komiteoiden suositukset ja budjetin. Käytännössä työ tehdään komiteoissa ja kongressi muodollisesti hyväksyy niissä tehdyt päätökset. Kongressin kokous antaa kuitenkin kaikille mahdollisuuden tulla kuulluksi ja ORC:n työn läpinäkyvyyden kannalta tämä on merkityksellistä. Tänä vuonna kongressin istunnossa käytiin mm. poikkeuksellisen pitkä keskustelu ORC:n VPP:stä ja sen tuottamasta “virheestä” muutaman tietyn venetyypin kohdalla, XR-41:sen “poikkeuksellisen” suorituskyvyn korostuessa keskustelussa.
ORC:n työtä ja sen resursseja ohjaa tulo, joka saadaan mittakirjoista, joita lokakuun loppuun mennessä, vuonna 2025 oli laadittu yli 14.000 kpl. ORC on voittoa tavoittelematon yhtiö ja sen pääasiassa mittakirjojen myymisestä kertyvä tulo käytetään toiminnan, VPP:n ja ORC-säännön, sekä mm. sen hallitsemien tuloslaskentatapojen kehittämiseen ja ylläpitämiseen. Kongressi päätti, että ORC:lle Club ja International -todistuksista maksettavat korvaukset säilyvät vuoden 2025-tasolla, ja että DH ja Non-Spinnaker -mittakirjat samalle veneelle ovat edelleen maksuttomia.

ORC Annual Report 2025 summaa ORC:n toiminnan monipuolisesti.
Race Management komitean puheenjohtaja Akis Tsalikis menehtyi äkillisesti sairauden uuvuttamana vain kuukautta ennen AGM-kokousta, Ecky von der Mosel toimi komitean puheenjohtajana vuosikokoukseen asti. Akisin muistoa kunnioitettiin hiljaisilla hetkillä kokousten alussa. Management Committee nimitti Race Management -komitean puheenjohtajaksi Noora Westerlundin ja varapuheenjohtajaksi Matt Gallagherin (USA).
Avomeripurjehtijat kiittää Svenska Havskappseglingsförbundet:ia, jonka puheenjohtaja Johan Tuvstedt ojensi Avomeripurjehtijoiden puheenjohtajalle, Noora Westerlundille kunniajäsenyyden ja kunniamerkin työstä Itämeren alueen avomeripurjehduksen edistämiseksi.
Katso myös Johanin raportti World Sailing Offshore Special Regulations -kokouksesta.
You must be logged in to post a comment.