Viime viikonloppuna purjehdittiin peräti neljä eri kilpailua ja saatiin kisakausi käyntiin toden teolla. Seuraavassa katsaus kuhunkin kilpailuun ja tuloksiin.
Emäsalon lenkki
Perinteinen Emäsalon lenkki avasi B&G Rankingin. Helsingin Työväen Pursiseuran (HTPS) järjestämä noin 60 meripeninkulman matkapurjehduskilpailu purjehditaan Pyysaaresta Porvoon Emäsalon ympäri ja takaisin.
FinRating 1 -luokan voittoon purjehti Kai Vuorilehdon kipparoima Pärlan, toiseksi Katariina Laineen BubunitaX ja kolmanneksi Riku Lehdon Selene. FinRating 2 -luokan nopein oli Kim Holmin Polly Gamine, toiseksi purjehti Jan Baden Ultramarine ja kolmanneksi Matias Nurmisen Seila.
Helsinki Two Star
DH-rankingsarjan avannut Helsinki Two Star purjehdittiin lauantaina 28.5. NJK:n järjestämänä 45 mailin radalle starttasi 12 venettä. Tuulta jouduttiin tosin odottamaan tovi, mutta lopulta 4-5 m/s lounastuuli ja Suomenlahdella paistanut aurinko tarjoilivat hienon purjehduspäivän.

Kamppailu kärjessä oli totuttuun tapaan erittäin tiivistä. Päivän nopein oli Tom Finellin ja Joakim Majanderin FinnFun vain 22 sekunnin erolla Benjamin ja Markus Nilssonin Lilyaniin. Kolmanneksi ennättivät Sanna Moliis ja Julius Haartti Iriellä.

Gullkrona Two Star
Turun Pursiseuran järjestämä Gullkrona Two Star purjehdittiin myös vaihtelevissa tuulissa lauantaina 28.5. Lähtö tapahtui Airiston matkailukeskuksen edustalta ja maali oli Gullkronassa.
FinRating 1 -luokan voittoon purjehti Antti Niinirannan ja Peter Flinkcmanin Kaminami, toiseksi Timo ja Jesse Kairaman Finx ja kolmanneksi Esa Machin ja Jura Nurmisen dat wor et.

Luokan 2 vei Lars ja Carl-Johan Gestraniuksen La Monde Mia. Toiseksi purjehti Jarno ja Jesse Fahlbomin Alkaid Bleu ja kolmanneksi Niki Timosen ja Anssi Kairaman Xilli.

WB-Sails Round the Buoys
Viikonloppuna kisattiin toinen suomalais-virolaisen FINEST Offshore Seriesin osakilpailu, WB Sails Round the Buoys. Monille kauden aloittava HSK:n järjestämä kilpailu käytiin tänä vuonna viikkoa totuttua aiemmin ja kaksipäiväisenä.
Ensimmäisenä päivänä päästiin ajamaan neljä ratakisaa kevyehkössä kelissä Melkin rata-alueella. Toisen päivän lähtöjä jouduttiin sumun takia lykkäämään tunnilla, mutta ilman kirkastuttua saatiin kaksi kilpailua purjehdittua reippaassa tuulessa.
Henri Roihun kipparoima Jazz vei kokonaiskilpailun puhtaalla viiden ykkössijan sarjalla, ainoan kakkossijan ollessa tulossarjan poisheitto. Toiseksi tuli Sampsa Vehkamäen Madame Gray ennen Jani Lehden Mercedes-Benz EQ Poweria.






You must be logged in to post a comment.