SM HISTORIA

Offshore Week on avomeripurjeveneiden Suomen mestaruuskilpailu, joka on järjestetty vuosittain 70-luvun lopulta alkaen. Kilpailut käydään nykyään ORCi-tasoitussäännön mukaan.

Avomeripurjehduksen Suomen mestarit
Vuosi/luokka ORCi 1 ORCi 2 ORCi 3 Veneitä
2010
ESF/Espoo
Lexus
Jani Lehti
M
Luokkamestaruus
Ilmarinen
Pauli Wetterstrand
KLV
Ebnegea
Joakim Majander
ESF
8+15+11=34
2009
HSF/Hanko
Lexus
Jani Lehti
M
Prospect of Whitby
Hanno Narjus
TPS
Dat wor et
Esa Mach
ASS
Luokkamestaruus
8+12+11=31
2008
NJK/Kalev
Tallinna
Audi Sport
Jussi Ojala
DAG
XXXIV
Koit Pauts
HJK
Astraia
Jussi Pietinalho
ESS
Luokkamestaruus
11+15+9=30
Vuosi/luokka IMS 1 IMS 2 IMS 3 Veneitä

2007
M
Tulokset

Alfa Romeo
Jani Lehti
M
Sydney
Martti Malka
HSK
Tarantella II
Leif Ramm-Schmidt
NJK
12+11+7=30
2006
TPS
Blue Nights
Tea Ekengren-Saurén
NJK
Zoe
Markku Helve
HSK
Charlotta
Harald Hannelius
NJK
13+14+11=38
2005
EMK/EPS
Alfa Romeo
Jani Lehti
M
Tetu IV
Timo Kari
HSK
FiftyFun
Tom Finell
ESF
14+12+10=36
2004
NJK
Data Communication
Ralf Aspholm
KSSS
Tetu IV
Timo Kari
HSK
Lentävä Kani
Jussi Heikonen
EPS
18+13+10=41

2003
HSF

Tetu IV
Timo Kari
HSK
X-Zibit
Jussi Mankki
BS
FiftyFun
Tom Finell
ESF
12+14+10=36
2002
HSK
Aquavit
Tor Lundström
HSK
X-Ray
Pontus Karlemo
HSK
Inkeri
Olli Martio
VVK
12+10+12=34
Vuosi/Järjestäjä IMS1 IMS2 IMS3 X-99 (LM) Veneitä

2001
M

Birgitta
Seppo Ajanko
RPS
Tuulia
Timo Saukkonen
OM
Inkeri
Olli Martio
VVK
Flax
Jonas Slotte
NJK
10/14/11/7=42
Vuosi/luokka IMS 1 IMS 2 IMS 3 IMS 4 Veneitä
2000
RPS
Xena
Juha Salonen
KaaVe
Tuulia
Timo Saukkonen
OM
Piloilleri III
Ari Känsäkoski
KoPu
18/7/10=35
1999
ÅSS
Xena
Juha Salonen
KaaVe
Victoria
Jani Lehti
EPS
Finnair Leisure
Jussi Mannerberg
NJK
13/11/16=40
1998
M
Wonderland
Mauri Toivanen
RPS
Vinca
Markku Hentinen
KLV
Tetu III
Juho Kari
HSK
Inkeri
Olli Martio
VVK
11/10/17/11=49
1997
HSF&HUS
Brilliant-Campari
Matti Härkönen
SPS
Marielle
Petri Jääskeläinen
SMER
Sunsail Aurinkomatkat
Ari Huusela
KoPu
Julia III
Hanno Narjus
TPS
10/12/15/9=46
1996
HSK
Wonderland
Mauri Toivanen
RPS
Elezana
Juha Salonen
KaaVe
Fortina Fun
Tom Finell
ESF
10/14/15=39
1995
KPS
Hasse from Finland
Raimo Villa
NJK
Hasse Express
Kari Österlund
NJK
Esteri
Tuomas Kaitila
RPS
Inkeri
Olli Martio
VVK
8/13/11/5=37
1994
NJK
Flawless Lady
Jorma Nuutinen
TPS
Hasse Express
Kari Österlund
NJK
Bluebird
Aarne Helminen
OV
8/16/15=39
1993
RPS
Hasse from Finland
Kari Österlund
NJK
Mizar
Jukka Niiniranta
TPS
Jennifer
Carl-Magnus Wind
SSJ
13/17/6=36
1992
HSK
Sipilintu
Kari Österlund
NJK
Diana
Sam Forsbom
M
Mizar
Jukka Niiniranta
TPS
12/17/16=45
1991
KPS
Sipilintu
Kari Österlund
NJK
Vinca
Viljo Hentinen
KLV
Samsara
Tore Kindstedt
ESF
10/19/17=46+6
1990
TPS
Lady XL
Patrick Lindqvist
ASS
Fortina Fun
Tom Finell
ESF
14/12=26+23
Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *